Co je to Bitcoin?
Last Updated: 16 června, 2021Categories: Bitcoin

Bitcoin je první decentralizovaná digitální měna. Bitcoin je platební systém, který umožňuje platit skrze internet bezpečně a transparentně. Bitcoin vznikl v roce 2008, popularitu získal až kolem roku listopadu 2013.

Jak Bitcoin funguje?

Bitcoin funguje jako veřejná účetní kniha.  Je známé, kolik Bitcoinů je uloženo v jakých peněženkách. Také jsou dostupné všechny transakce, které peněženky provádějí, ovšem nikdo neví, komu tyto peněženky patří. Kdokoliv si může anonymně založit tolik peněženek, kolik jen chce.

Příklad: Jakub si chce koupit počítač od Lucie. Dohodnou se, že se vyrovnají v Bitcoinech. Jakub převede ze své peněženky 1 BTC  na peněženku, kterou mu Lucie dá. Tato transakce bude zaevidována zde: blockchain.info  (jako všechny transakce, které se uskuteční přes Bitcoin měnu). Lucie i Jakub tak budou mít potvrzení, že se transakce uskutečnila a následně  Lucie dá Jakubovi svůj počítač. Ostatní uživatelé vidí, že proběhl obchod za 1 BTC, ale nevidí, mezi kým byl uskutečněn.

V čem je Bitcoin lepší než klasické měny?

Touto měnou můžete platit po celém světě.

Bitcoin lze převádět mezi sebou skrze Internet  a to bez nutnosti banky nebo jiných finančních prostředníků. Jednotlivé platby odsouhlasují tzv. mineři, kteří za toto dostanou poplatek. Poplatky za převod Bitcoinů jsou velmi nízké.

Poplatky u bitcoinu

Poplatky u bitcoinu jsou velmi nízké. Obvykle se poplatek pohybuje okolo částky 0,0001BTC, což je dle aktuálního kurzu cca 90 haléřů . Zaplacením poplatku je zajištěna rychlost potvrzení transakce, tedy celkové zpracování dané transakce.

Bezpečnost Bitcoinu

Platby přes Bitcoin jsou velmi bezpečné, jelikož celý Bitcoin systém ověřování transakcí zajišťuje plynulost a bezpečnost všech plateb. Bitcoinů je přesně známé množství a každý Bitcoin je unikátní. Nemůže se tak stát, že by někdo Bitcoin „zkopíroval“ či jinak uměle rozmnožil.

Jak platit s Bitcoinem

Abyste mohli posílat Bitcoiny, je nutné je nakoupit – Podrobný návod jak koupit či prodat Bitcoin

Dále si nainstalovat peněženku na Bitcoin – Bitcoin peněženky.

Poté už stačí vědět adresu, na kterou máte Bitcoiny převést a transakce je kompletní.

Bitcoin podrobněji

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008 osobou, která vystupovala pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Byl vytvořen tak, že ani sám Satoshi, ani nikdo jiný, nemá přístup k nějaké administraci. Bitcoin je, na rozdíl od většiny ostatních měn, založený na deflaci – Díky tomu, že od začátku je dané konečné množství BTC které bude vytěženo, tak jediný způsob jak změnit konečné množství BTC v síti, je BTC nějak ztratit – ztratit cold storage – ztratit přístupové kódy. Vše rozhoduje výpočetní většina minerů. Díky tomu se měna nedá nijak zfalšovat, nebo zkopírovat. Abyste pochopili proč tomu tak je, musím vám nejdříve vysvětlit základní princip „miningu“ a posílání BTC.

Těžba Bitcoinu

Těžení BTC se provádí přes procesor, pozor nemusí se nutně jednat o procesor jako komponent počítače. První mining se ale právě přes procesory prováděl. Mining probíhá tak, že mining stroje zkouší různé kombinace čísel a písmen. V momentě, kdy se strefí do kombinace, která odpovídá podmínkám, miner dostane odměnu v podobě BTC. Systém je nastavený tak, aby se uvolňoval v průměru jeden blok s BTC za 10 minut. Díky tomu, že se mění celkový výpočetní výkon systému, mění se i rychlost jakou se uvolňují bloky, takže místo 10-ti minut to může být najednou v průměru šest. Díky tomu je v systému zabudovaný faktor obtížnosti, většinou označovaný jako „diff“. Diff ovlivňuje to, jak je obtížné najít jeden blok s odměnou – mění podmínky pro správný kód. Změna diff se opakuje vždy po vytěžení 2016 bloků – tedy přibližně po dvou týdnech. Parametr diff se změní na takovou hodnotu, aby současný výpočetní výkon sítě vytěžil průměrně 1 blok za 10 minut.

obtížnost těžení bitcoinu

Posílání transakcí

Posílání BTC probíhá tím, že při vytěžení nového bloku, miner integruje do systému všechny transakce, které byly zadány od vytěžení posledního bloku. Transakce mohou být zpoplatněny, ale uživatel si vybírá jaký, jestli vůbec nějaký, poplatek zaplatí. Samozřejmě transakce, které jsou zpoplatněny mají pro minery větší hodnotu a jsou tedy upřednostňovány. Miner si totiž může vybrat, jestli zahrne transakce bez poplatků nebo ne. V současnosti ale většina minerů zahrnuje i transakce bez poplatků. Spolu se snižující se výškou odměny se bude zvyšovat poptávka minerů po poplatcích, protože budou muset nějak kompenzovat ztráty na odměnách a za čas se poplatky stanou jejich hlavním, až jediným, přísunem BTC.

Věřím, že po přečtení tohoto článku máte alespoň rámcovou představu o tom, jak BTC funguje.

Kup bitcoin na binance s kreditni kartou

Novinky

Začni obchodovat s kryptem!